על הספרייה הדיגיטלית

רשות העתיקות עורכת דימות של קטע מבראשית ב-12 אורכי גל, 7 בתחום הנראה ו-5 בתחום האינפרא-אדום הקרוב

רשות העתיקות השיקה את "הספרייה המקוונת של מגילות מדבר יהודה על שם ליאון לוי" בשיתוף מרכז המחקר והפיתוח של Google ישראל כדי לתעד את אוסף מגילות מדבר יהודה לדורות.

נדיבותה הרבה של קרן ליאון לוי אפשרה לרשות העתיקות להירתם לפרויקט ייחודי זה. קרן ארקדיה מסייעת גם היא בנדיבות במימון הפרויקט וקרן יד הנדיב, התומכת בפרויקט, העניקה את המימון הראשוני.

הצלחנו לגייס את מיטב המוחות והאמצעים הטכנולוגיים כדי לשמר אוצר תרבות ומורשת ייחודית זו השייכת לכולנו, כך שהציבור יוכל בנגיעת מסך ללמוד על ההיסטוריה במלוא תפארתה

טכנולוגיית הדימות החדשנית פותחה על ידי חברת MegaVision, והיא מאפשרת הדמיה מקוונת של כל קטע מגילה בכמה אורכי גל וברזולוציה הגבוהה ביותר. כך אפשר יהיה לנטר במדויק את קטעי המגילות לצורכי שימור, ללא התערבות פולשנית. הדימויות מציעות חווית צפייה העולה באיכותה על התבוננות בקטעי המגילות עצמם, לכן לא יהיה עוד צורך לחשוף את המגילות, ואפשר יהיה להבטיח את שימורן לדורות הבאים. הטכנולוגיה אף מאפשרת באמצעות צילום באורכי גל בתחום האינפרא-אדום לשחזר עקבות של כתב שדהה במהלך השנים עד כדי חוסר-נראות.

רשות העתיקות משתפת פעולה עם גוגל כדי להציג במקוון את כל תצלומי המגילות, ובכך מאפשרת למשתמשים לחקור את כתבי-היד ואת תכנם בכמה שפות ופורמטים. את התצלומים ילוו נתונים, כגון תעתיקים, תרגומים וביבליוגרפיה מפורטת.

רשות העתיקות עורכת דימות של לוח בשלושה אורכי גל בתחום הנראה
צילום:
שי הלוי