דבר המנהל

רשות העתיקות גאה להציג את הספרייה המקוונת של מגילות מדבר יהודה על שם ליאון לוי — ספרייה מקוונת, המציגה את מגילות מדבר יהודה. מאות כתבי־יד המורכבים מאלפי קטעים — שנתגלו למן שנת 1947 ועד ראשית שנות השישים למאה העשרים במדבר יהודה, לאורך הגדה המערבית של ים המלח — נגישים עתה לציבור הרחב. התצלומים מוצגים ברזולוציה גבוהה, ואפשר להגיע אליהם במגוון אפשרויות חיפוש באתר.

שיתוף הפעולה בין רשות העתיקות לGoogle ישראל התאפשר הודות לנדיבותה הרבה של קרן ליאון לוי ובתמיכתה הנדיבה של קרן ארקדיה. אלה סייעו לפתח טכנולוגיות צילום ומחשוב מתקדמות כדי להציג באינטרנט את מאות התצלומים של מגילות מדבר יהודה, בליווי מקורות, באופן שבו יהיו נגישים לציבור הרחב, לסטודנטים ולחוקרים כאחד.

הספרייה המקוונת של מגילות מדבר יהודה על שם ליאון לוי עולה לאוויר כ-11 שנה לאחר שהושלם פרסומן המדעי של המגילות, ביוזמת רשות העתיקות ובתמיכתה, וכ-65 שנה לאחר גילוין הראשוני של המגילות ממערות קומראן. זוהי התגשמות החזון והייעוד של רשות העתיקות, לאפשר לציבור בעולם כולו גישה חופשית לטקסטים העתיקים הללו. הספרייה המקוונת של מגילות מדבר יהודה על שם ליאון לוי היא נקודת ציון חדשה בדפי ההיסטוריה של אחד מממצאי כתבי-היד החשובים ביותר בכל הזמנים.

— שוקה דורפמן, מנהל רשות העתיקות


הספרייה המקוונת של מגילות מדבר יהודה על שם ליאון לוי